694 404 828 Dostawa zaraz po zakupie Dostępność 24h na dobę

Humor na szkoleniach

0

Uatrakcyjnianie szkoleń jest przez trenerów wykonywane na rożne sposoby. Jednym z nich jest humor - zabawne anegdoty, humor sytuacyjny, śmieszne rysunki i memy. Jestem dużym zwolennikiem wprowadzania humoru na salę szkoleniową, z kilu powodów: 😁Humor powoduje, że uczestnicy wchodzą w dobry nastrój, a to sprzyja ich procesowi uczenia się 🧠Humor pozwala zapamiętać pewne treści, bo zaznacza je czymś charakterystycznym a do tego o pozytywnym zabarwieniu. 🤝Humor buduje relacje między prowadzącym zajęcia a uczestnikami i to znów wpiera proces uczenia się. Jest jednak ciemna strona używania humoru na szkoleniach - to sytuacja, która doprowadza do tego, że uczestnicy popadają w heheszki albo nudzą się dowcipasami trenera. Dlatego, na własne potrzeby, stworzyłam sobie trzy zasady, jakich trzymam się w tej tematyce na szkoleniach... największy kłopot mam z pierwszą ;)

  • UMIAR - żadna przesada nie jest dobra, i tu również ma to zastosowanie. Treść i cele warsztatu są ważne a nie to żeby uczestnicy ciągle się śmiali... choć wiem, że wtedy dają lepsze oceny. Dla mnie umiar to mniej więcej, 3-4 dowcipne zdjęcia czy memy na dzień oraz jedna sytuacja dowcipna na godzinę. Oczywiście to nie jest sztywna reguła ale trzyma mnie w ryzach. Wszystko na wyczucie.

  • SENS - śmieszny rysunek czy humoreska, którą opowiadam, musi mieć powiązanie z tematem szkolenia, lub realizować któryś z celów używania humoru na szkoleniu. To nie jest przerywnik, czy nie daj boże budowanie wizerunku trenera jako "spoko gościa".

  • KOMENTARZ - jeśli pokazuję jakiś mem czy demotywator na szkoleniu, to dbam o to aby po reakcji emocjonalnej przejść do poznawczej - humor jest narzędziem. Mówię zwykle coś w stylu, "To zdjęcie ma Wam przypominać o ..." albo "Niech to będzie dla Was przestrogą..." lub "Teraz już na pewno zapamiętacie główną zasadę ...". Oczywiście po tym jest jakieś pytanie pogłębiające albo nazywające do sali, które potęguje efekt.

Dobrą zabawę na szkoleniach zapewniają też ciekawe ćwiczenia z wykorzystaniem nietypowych narzędzi - jak pracować z np. kośćmi do gry możesz poczytać w naszym E-booku Kości w służbie trenera - do kupienia w sklepie. 

Komentarze do wpisu (0)

Zapisz się na Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać wartościowe treści dotyczące wspierania innych w rozwoju.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Szablon Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep internetowy Shoper.pl