694 404 828 Dostawa zaraz po zakupie Dostępność 24h na dobę

Podcast Zaplecze rozwojowe 01 - Czym są kompetencje zawodowe?

0

 

W pierwszym odcinku podcastu tłumaczę czym są kompetencje zawodowe – jaka jest ich definicja, z czego się składają, jak można je rozwijać.

Kompetencja zawodowa to podstawowy element procesy rozwojowego, to właśnie kompetencje rozwijamy ucząc się w naszym życiu zawodowym. Z pojęciem kompetencji można się spotkać kiedy mówimy o rozwoju zawodowym, awansach czy w procesie rekrutacji. Kompetencje można badać, np. w procesie AC/DC mogą też podlegać ocenie np. w ocenach okresowych.

 

Kompetencja zawodowa składa się z trzech elementów – wiedzy, umiejętności i postawy.

 

Wiedza – to wszystko to co mamy w głowie, co możemy przeczytać, dowiedzieć się, zrozumieć. To cała teoria na jakiś temat, która zwykle jest podstawą do dalszej pracy rozwojowej w wybranym zakresie. Wiedzę możemy rozwijać poprzez szkolenia, kursy czy czytanie książek. Kiedy chcemy przebadać, jaki ktoś ma poziom wiedzy w danym temacie, można przygotować z tego zakresu test – to najprostsze rozwiązania. Są też osoby które mają umiejętności prowadzenia wywiadu kompetencyjnego, one potrafią w rozmowie oszacować czego w obszarze wiedzy komuś brakuje.

 

Umiejętności – to to, co wykonujemy, co potrafimy zrobić, co realizujemy. Umiejętności poznajemy dzięki temu co obserwowalne – po zachowaniach i czynnościach danej osoby. Umiejętności najłatwiej rozwijać poprzez udział w warsztatach i treningach a ocenić je można dzięki obserwacji zachowań drugiej osoby, analizie wyników jej pracy.

 

Postawa – to najtrudniejszy do rozwoju składnik kompetencji, po postawa to to co myślimy w danym kontekście, jakie mamy przekonania, w co wierzymy. To od przekonań zależy to jak wykorzystamy wiedzę i czy posiądziemy umiejętności w jakiejś dziedzinie. Postawę najłatwiej rozwijać w procesach coachingowych, mentoringowych czy na drodze inspiracji jaką ktoś w nas zasieje. Może też wynikać ona z naszych uprzednich doświadczeń i to czego doświadczymy może ją zmienić. Żeby dowiedzieć się jakie ktoś ma przekonania w danej dziedzinie warto z nim porozmawiać i zadać pytania świadczące o ciekawości jej zdania. Można też porozmawiać z współpracownikami danej osoby i je zapytać o to, co ona twierdzi czy o czym jest przekonana.

 

W proponowanym odcinku podcastu dowiesz się jeszcze jak działa osoba, która ma na dobrym poziomie dwa z tych trzech komponentów kompetencji i czy będzie dobra zawodowo w tym co robi.

 

Zapraszam do wysłuchania pierwszego docinka podcastu, oraz komentowania jego treści tu, lub w aplikacjach podcastowych. Kliknij i odtwórz odcinek. 

 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Zapisz się na Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać wartościowe treści dotyczące wspierania innych w rozwoju.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Szablon Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep internetowy Shoper.pl