694 404 828 Dostawa zaraz po zakupie Dostępność 24h na dobę

Podcast Zaplecze rozwojowe 03 - Czym różni się rola coacha, mentora i trenera?

0

Rozwojowiec to osoba, która dysonuje różnymi narzędziami pracy, ale też pełni różne role wobec swojego Klienta. Być może Ty też czasem zastanawiasz się kim chcesz być wobec osoby z którą pracujesz, albo kogo ona tak na prawdę potrzebuje. 

 

W tym odcinku przybliżam, czym zajmują się poszczególne osoby pracujące przy wspieraniu innych w rozwoju. 

 

Czym różnią się te role... między innymi metodami z jakich się korzysta, zasobem wiedzy osoby wspierającej oraz poziomem dyrektywności. W tym ostatnim aspekcie najbardziej dyrektywny jest mentor, który wie dokładnie co może doradzić, bo wynika to z jego ogromnej wiedzy oraz sukcesów jakich doświadczył w swojej drodze zawodowej. Najmniej dyrektywny jest coach, nie radzi i nie sugeruje, jedynie prowadzi przez proces analizy i wspiera refleksję. 

Zatem czym zajmuje się każdy z tych "Wspieraczy":

 

Trener - głównie zajmuje się tworzeniem środowiska uczenia się. Pokazuje źródła wiedzy, komentuje je i zachęca do ich eksplorowania. Proponuje ćwiczenia, które pozwalają na rozwijanie umiejętności i dobiera metody które sprzyjają procesowi uczenia się. Powinien być specjalistą dydaktykiem- to znaczy powinien znać się na tym, jak uczą się dorośli. Czy musi mieć doświadczenie i praktykę w tym czego uczy- dobrze, żeby miał, bo wtedy jest bardziej wiarygodny, ale czasem może poprowadzić całkiem dobre szkolenie również bez doświadczeń osobistych w danej materii. 

 

Mentor - ma duże doświadczenie poparte wieloma sukcesami, w dziedzinie jaką dla siebie wybrał. To on daje gotowe rozwiązania, które sprawdził na sobie i które działają, bo jemu przyniosły sukces. Towarzyszy w procesie uczenia się swojego podopiecznego, koryguje jego błędy i ocenia postępy. Warto też aby dawał sporo wolnej ręki na własną eksplorację danego tematu i pozwalał na błędy i uczeni się na nich. 

 

Coach - zajmuje się poszerzaniem świadomości, ułatwia analizę i pokazuje inną perspektywę. Coach może pracować tylko z Klientem, którego stać na refleksję nad sobą i analizę siebie i swojego działania. Pomaga znaleźć sposoby, ale oparte na dotychczasowych doświadczeniach Klienta. Jest też przydatny w sytuacjach spadku motywacji, pracy z emocjami czy w momencie konieczności zmiany przekonań. 

 

Na deser jeszcze jedna rola - Terapeuta - czym różni się od coacha i mentora... po tym odcinku, już nie będziesz mieć wątpliwości. 

 

Zapraszam do przesłuchania oraz subskrybowania podcastu w Twojej aplikacji podcastowej. 

 

 

Komentarze do wpisu (0)

Zapisz się na Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać wartościowe treści dotyczące wspierania innych w rozwoju.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Szablon Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep internetowy Shoper.pl