Narzędzia online dla trenerów

Jednym z nielicznych dobrych skutków pandemii jest to, że nauczyliśmy się nowych rzeczy- w naszej branży to szkolenia i usługi rozwojowe online. Obecnie prowadzimy sporo tego typu warsztatów i stają się one coraz bardziej popularne, bo oszczędzają czas i środki jakie przeznaczałby klient na wynajem sali czy noclegi. Warto rozejrzeć się w tym co do takiej pracy może nam posłużyć. Dziś mam dla Ciebie przegląd narzędzi z jakich możesz korzystać prowadząc zajęcia online. 

 

 
Oto najciekawsze portale i narzędzia on-line, które wspierają pracę trenera:
 
AVATAR - to postać rysunkowa, która przypomina nas samych. Skoro wszystko przenosimy do sieci, to dobrym pomysłem jest też pojawić się tam osobiści. Taki rysunek można wstawić do prezentacji na szkolenie, albo na dowolną platformę, na której chcemy zachęcić uczestników do pracy. Ja do wykonania Avatara polecam aplikację na telefon Mirror, jest łatwa i intuicyjna. Wystarczy w aplikacji zrobić sobie zdjęcie i postać gotowa, można ją oczywiście później udoskonalić. Gotowe rysunki ściągają się w formacie PNG więc można je umieszczać w prezentacji PP czy dowolnym innym narzędziu.
 
 
 
PROGRAMY DO WEBINARÓW - Zastanawiasz się jaką platfirmę i jaki program do webinarów wybrać? Na stronie  Marta Eichstaedt i jej firmy Webcomm można znaleźć rewelacyjne zestawienie programów do webinarów. Można przeczytać ich recenzje i dobrać ten, który będzie nam z pewnych względów lepiej odpowiadał. Nawet nie wiedziałam, że tych programów jest taka ilość - dla mnie tylko ZOOM i niech wali się świat. Pełne zestawienie na  https://www.webcomm.eu/baza-wiedzy/program-do-webinarow/
 

 

 

 

 

KOŁO LOSUJACE - To taka opcja, w której chcemy aby uczestnicy dostawali w losowej kolejności jakieś pytania i byli zmotywowani do odpowiedzi na nie. Losowość pytań zachęca do tego, żeby się z nim zmierzyć. Co zrobić aby przygotować takie koło -  wystarczy wejść na https://wordwall.net/pl i po zalogowaniu wybrać opcję Utwórz ćwiczenie a następnie z możliwych opcji - Ruletka. Ja korzystam z koła najchętniej podczas rozpoczęcia lub zakończenia szkolenia zadając pytania o refleksje uczestników. Koło dobrze się też sprawdza jako test wiedzy. 
 
 
CHMURA SŁÓW I INNE QUIZY -  Początek szkolenia on-line to dobry czas na definicje czy przepracowywanie obaw przed jakimś tematem. Można to świetnie zrobić, tworząc z uczestnikami chmurę skojarzeń.
Praca z programem Mentimeter.com  jest bardzo przyjemna w użytkowaniu, gdyż uczestnicy chcąc wziąć udział w tworzeniu chmury słów muszą wejść np. na telefonie, na stronę Menti.com a następnie wpisać kod, który wyświetli się na stronie z pytaniem. W darmowej wersji można w jednej prezentacji stworzyć dwa slajdy, ale już prezentacji może być ogromna ilość- ja jeszcze się sięgnęłam limitu a jestem fanką tego rozwiązania. Na stronie Mentimeter.com po założeniu konta i zalogowaniu się trzeba wybrać "New Presentation" a następnie z panelu po prawej stronie ikonę z chmurą słów.
 
 
 
PADLET -   Padlet.com  to fantastyczna przestrzeń do współpracy uczestników szkolenia on - line między sobą. W tym programie można też wstawić wszystkie materiały w wordzie czy excelu dla uczestników i wystarczy podać im link i mają do wszystkiego dostęp. Jest kilka opcji Padletu - można np. zaprosić uczestników do dyskusji jak na chacie, stworzyć z nimi mapę myśli oś czasu. Oczywiście jest masa takich aplikacji ale ta dodatkowo pięknie wygląda, można ją dostosować kolorystycznie
 
 
MURAL - Rewelacyjna przestrzeń do wspólnej pracy. Na stronie Mural.co  można między innymi pracować z żółtymi karteczkami - świetna zabawa. Można też przygotować wspólne dzieło, rysunek, pracę na jakiś temat. Można też to załadować zdjęcia np. kart metaforycznych i prosić uczestników o pracę nad ich wyborem i tworzeniem opowieści. 
 
 
 
 
 
MIRO - Aplikacja Miro, to kolejna przestrzeń w której można wspólnie pracować na szkoleniu. Można zrobić burzę mózgów na żółtych karteczkach, można zrobić mapę myśli, ale najfajniejsze jest to, że podobnie jak ja Muralu można też pracować np. z kartami metaforycznymi- jeśli są w JPG to wystarczy je wrzucić na Miro i można dawać je uczestnikom do wyboru
 
 
 
 
JAMBOARD - Ta platforma od googla ma podobne funkcjonalności co poprzednie dwie, też można pracować wspólnie całym zespołem nad dziełem szkoleniowym, albo wspólnie rozwiązywać problem, wystarczy przekazać uczestnikom link do tablicy. Warto ustalić na początek jakieś ramy i zasady współpracy, bo przy kilku kilkunastu osobach może się zrobić trochę chaosu, ale też czasem z niego powstają najciekawsze dzieła. Niestety google chce pod koniec 2024 roku zrezygnować z tego narzędzia- pewnie zaproponują coś w zamian, już jestem ciekawa co takiego.  
 
 
Jakie jeszcze znacie dobre aplikacje, które mogą pomóc trenerowi w ciekawym poprowadzeniu szkolenia? 
03 maja 2024

Czytaj więcej

03 maja 2024
Jednym z nielicznych dobrych skutków pandemii jest to, że nauczyliśmy się nowych rzeczy- w naszej branży to szkolenia i usługi rozwojowe online. Obecnie prowadzimy sporo tego typu warsztatów i stają

Zapisz się do newslettera!

Zapisz się na newsletter i otrzymuj najnowsze powiadomienia o nowych materiałach dla trenerów. 

Dostaniesz wiadomość od nas góra 2 razy w miesiącu.

ZAPISZ SIĘ
ZAPISZ SIĘ
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.